A napjainkban is elérhető öngondoskodási formák közül a nyugdíjbiztosítás jó okkal számít az egyik legnépszerűbbnek, ám ahhoz, hogy biztosan elérhesd a kívánt eredményt, elengedhetetlen tisztában lenned az esetleges buktatókkal is.
A szakemberek már évtizedek óta hangoztatják, hogy a Magyarországon is érvényben lévő felosztó-kirovó elven működő társadalombiztosítási rendszer idővel komoly kihívásokkal nézhet majd szembe. Ezeket a problémákat ma már a saját bőrödön is tapasztalhatod, hiszen mind az állami egészségügyi ellátás, mind pedig a nyugdíjak reálértékének alakulása hagy maga után kívánnivalókat. Míg előbbit kivédheted egy privát egészségbiztosítás segítségével, addig utóbbira megoldást jelenthet például egy olyan öngondoskodási forma, mint amilyen a nyugdíjbiztosítás is. A piacon ráadásul hatalmas kínálat tapasztalható, így biztosan megtalálod majd az elvárásaidnak leginkább megfelelő konstrukciót. Mielőtt azonban döntenél, feltétlenül mérlegeld a formával járó előnyöket, illetve hátrányokat egyaránt.
Miért épp a nyugdíjbiztosítás?
Tekintettel arra, hogy kis túlzással szinte bármelyik megtakarítási forma alkalmas arra, hogy a felhalmozott összeget az időskori anyagi biztonságod megalapozására fordítsd, joggal merülhet fel benned a kérdés, vajon miért érdemes épp a biztosítói alternatíva mellett letenned a voksod. Nos, ennek több oka is van. Ha fiatal korban vágsz bele a takarékoskodásba, a nyugdíjbiztosítás egy kiváló lehetőséget jelenthet, hiszen ez a módozat hosszú futamidő mellett igazán hatékony. Továbbá hatalmas előnyt jelent az is, miszerint erre a konstrukcióra – akárcsak a nyugdíj-előtakarékossági számla, valamint az önkéntes nyugdíjpénztár esetében – állami támogatást vehetsz igénybe. Ennek mértéke az éves befizetésed 20 százaléka, de maximum 130 ezer forint lehet. Arról sem szabad megfeledkezned, miszerint ez nem csupán egy takarékoskodási eszköz, de egyben egy kockázatviselési szolgáltatás is, hiszen egy megtakarítási opcióval rendelkező életbiztosításról van szó. Ennek köszönhetően, ha veled esetleg történik valami, akkor szeretteid nem maradnak anyagi támogatás nélkül, hiszen a felhalmozott összeget hagyatéki eljáráson kívül, villámgyorsan megkaphatják. Végül, de nem utolsósorban azt is tartsd szem előtt, hogy a biztosítói forma az egyetlen a három támogatott alternatíva közül, amelyre nincs hatással a későbbi nyugdíjkorhatár emelés. Ez pedig óriási segítséget jelenthet, hiszen könnyen előfordulhat, hogy így évekkel korábban hozzáférhetsz majd a pénzedhez.
A nyugdíjbiztosítás buktatói
Mint azonban szinte minden pénzügyi eszköz esetében, úgy itt is számolnod kell bizonyos hátulütőkkel. Egyes típusai még mindig kifejezetten költségesek, ám ezt könnyedén elkerülheted a különféle ajánlatok TKM értékeinek alapos összehasonlításával. Fontos szempont az is, hogy a nyugdíjbiztosítás egy kifejezetten fejnehéz eszköz, azaz az első években a befizetéseid nagy részét elviszik a járulékos díjak. Mivel a konstrukció megszüntetése amúgy sem ajánlott idő előtt, így ez elsősorban csak akkor jelenthet nagy problémát, ha már a szerződéskötéskor is közel állsz a korhatár betöltéséhez. Ilyen esetekben valószínűleg nem a nyugdíjbiztosítás lesz a legoptimálisabb megoldás részedre, különösképp, ha 10 évnél is rövidebb lenne a teljes futamidő. Számolnod kell azzal is, hogy ez a forma igényel némi kockázattűrő képességet, hiszen csak így érhetsz el átlag feletti hozamot. Tekintettel arra, hogy számtalan tényezőt kell vizsgálnod döntésed meghozatalát megelőzően, mindenképp ajánlott, hogy egy független pénzügyi szakértővel karöltve állítsd össze megtakarítási portfóliódat.